Melita Gwerková
Narodila sa v roku 1956 v Banskej Štiavnici.

Absolvovala umelecko-priemyselnú školu v odbore dizajn a Vedy o výtvarnom umení na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.

Venuje sa maľbe, najmä olejomaľbe a kombinovaným technikám. Je členkou talianskeho združenia umelcov domu Danteho Alighieriho vo Florencii. Jej obrazy sú v galériách a v súkromných zbierkach v mnohých európskych krajinách, ale i v USA. Je prvou slovenskou výtvarníčkou, ktorá bola ocenená bronzovou medailou talianskeho parlamentu (2011). Cenu získala za svoju špeciálnu techniku nazvanú „extender media“.

Vo svojej tvorbe preferuje krehkú snovú poetiku zážitkov a spomienok. Autorka vďaka svojmu introvertnému založeniu vníma obraz predovšetkým ako kúsok svojho sveta, prostriedok komunikácie so sebou i okolím. Obraz intenzívne a naliehavo ožíva na plátne v neuhasiteľnej túžbe vypovedať to, čo maliarka vypovedať musí. V spojení s výnimočnou obrazovou kultúrou vyniká pozoruhodná práca maliarky s farbami. Melita Gwerková má cit pre matériu farby, prekvapí erupciou farieb, či striedaním jemných lazúr.

Vystavovala na Slovensku a v Čechách, vo Francúzsku, Taliansku, Rakúsku i na Ukrajine.