Marko Vrzgula
Narodil sa 24. 2. 1966 v Košiciach.

Absolvoval štúdium na Katedre maľby na Vysokej škole výtvarných umení. V období 1992 – 2002 bol pedagógom na Katedre maľby Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave, v rokoch 2002 – 2004 na Katedre výtvarnej výchovy a tvorby Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre. Od roku 2004 je umelcom v slobodnom povolaní. Žije a tvorí v Bratislave a v liptovskej obci Lúčky.

Autor pracuje vo formáte dlhších, niekoľkoročných cyklov. Figúru abstrahoval v absolventskej práci OKNÁ (1990 – 1991), rotujúci molitanový valec určoval pásové kompozície dlhoročného cyklu PRIENIKY (1993 – 2000). Príbuzný princíp opakovania horizontál uplatnil aj v nasledujúcom cykle MOSTY (2004 – 2011). Ďalším cyklom sú POHYBY a ŠPIRÁLY (2006 – 2012), v ktorých sa farebné pasty už zásadne aktivizujú a tvoria tak predstupeň niekoľkoročného maliarskeho cyklu PULZARY (2011 – 2015).

„Pulzary sú odvodené od slova pulzovať, dokážu vzruchy prenášať, odovzdávať. Chcem od nich, aby boli poslami len dobrých správ. Dobrej energie, ktorá je zachytená vo farebnej hmote bez akéhokoľvek sentimentu,“ hovorí Marko Vrzgula.

Dlhoročný proces organizovania masívnych pást a farebných hmôt si prirodzene vypýtal vyváženie – opositum. Tak Vrzgula od roku 2017 maľuje cyklus STRUNGOS – kompozície vzdušných, lazúrnych, rozpohybovaných elipsoidných útvarov. K lazúrnemu spôsobu maľby sa autor v tvorbe opakovane vracia. Využíva mokré prostredie, kde hustá akrylová farebná matéria disperguje do jemných, až akvarelových lazúr v celej škále prechodov. Tento maliarsky spôsob je nosný v aktuálnom cykle HLADINY (2019).

Maľba Marka Vrzgulu je monumentálna a veľkorysá, zbavená zemských tlakov aj nátlakov. Preto je aj radostnou a podnecujúcou hrou farby a stále častejšie s jej hmotnou podstatou, teda maliarskou matériou. Zdanlivá maliarova bezstarostnosť je len jednou tvárou jeho tvorby. Ukrýva totiž prvky niečoho, čo možno nazvať sofistikovaným myslením či skôr meditáciou.