12. mája 2023: Blog

Vernisáž výstavy 5 ELEMENTOV LÁSKY nadchla hostí nielen z Tatier  

Gold Frame Gallery Tatry
Vernisáž Starý Smokovec

Máj patrí láske, ktorá môže nadobudnúť množstvo podôb a prívlastkov. Tie sa stali inšpiráciu pre piatich slovenských umelcov, ktorých diela môžete obdivovať vo Vile Flóra v Starom Smokovci. Vernisáž výstavy sa konala v príznačnom termíne – v piatok 5. 5. o 5 popoludní.

Výstava vznikla z lásky k výtvarnému umeniu a Vysokým Tatrám. Diela  pochádzajú zo súkromnej zbierky manželov z Tatier, a preto nie je náhoda, že krehké a detailne prepracované maľby a grafiky vystavili priamo pod láskavým dohľadom Slavkovského štítu.

„Konceptom výstavy je LÁSKA, ktorá je prítomná v tvorbe piatich slovenských výtvarníkov: Andrej Augustín, Martin Augustín, Melita Gwerková, Peter Kľúčik a Katarína Vavrováktorí sa prvýkrát stretávajú v jednom výstavnom priestore. Môžeme povedať, že prepojením medzi ich tvorbou je práve láska, ktorá presahuje všetky umelecké prístupy.

Výtvarník Martin Augustín predstaví nadprirodzenú lásku plnú harmónie – ÉTERICKÚ. Jedinečne ESTETICKÁ je láska krásy detailov v podaní autorky Kataríny Vavrovej. EZOTERICKÁ láska MELITY GWERKOVEJ naplní vnútorným pokojom a harmóniou i mimo rámec bežného vnímania sveta. Láska je však i EXOTICKÁ, v silnom spojení s prírodou v dielach Petra Kľúčika. Výraznými gestami, farbami a intenzívnymi emóciami predstaví Andrej Augustín lásku EXPRESÍVNU,“ priblížili jedinečnú výstavu manželia Zuzana Blaha a Martin Novotný – zberatelia slovenského výtvarného umenia.

Vystavená zbierka v počte 44 diel mapuje obdobie ostatných 15 rokov, diela výtvarníkov sa datujú od roku 2008. Samotná zbierka i výstava je výpoveďou lásky k umeniu i vzťahu k samotným umelcom, ktorých manželia nielen cez ich diela dôverne poznajú, čo sa odráža i na výbere umeleckých diel. Ako dodali, ide o „creme de la creme“ tvorby jednotlivých autorov, „podoby lásky pretavené do umenia“.

FOTO: Vernisáže sa zúčastnili aj dvaja autori Martin a Andrej Augustínovci. Na snímke zľava: Martin Augustín, Zuzana Blaha, Andrej Augustín a Martin Novotný.

Hudobným prekvapením vernisáže bola mladá, talentovaná speváčka Lucia Jarošíková, ktorá si pre tento špeciálny večer plný lásky pripravila (ako inak) 5 tematických piesní. Zazneli love songy „La vie en rose“ od Emily Wats, „Vieš, že váham“ od Kristíny, ikonickú pieseň „Prvá“ od Mira Žbirku, ale aj „Love of my life“ od skupiny QUEEN a piatou piesňou bola „The Joker and the Queen“ od Ed Sheerana.

Skvostným prepojením „umenia na obrazoch“ sa stalo i „umenie na tanieri“ v podaní šikovných študentov zo Strednej odbornej školy Hotelovej z Horného Smokovca pod vedením zručných majsteriek. Pre návštevníkov vernisáže to bolo veľmi príjemné prekvapenie. Catering bol nápaditý, s dôrazom na kvalitu surovín a ich spracovanie. Ochutnali sme rôzne druhy kanapiek, domáce klobásky a syry doplnené o čerstvé ovocie a mikro zeleninku, ale aj mini dezerty, niektoré i zdobené jedlými kvetmi. Všetko skvele namixované a chutné, krásne vyzdobené a servírované. Okrem výbornej kuchyne, sme si všimli aj profesionálny prístup mladých študentov. Boli veľmi zdvorilí a ústretoví, hostia si vychutnali nielen vynikajúce jedlo, ale aj príjemnú atmosféru.

Na vernisáži výstavy 5 ELEMENTOV LÁSKY sme tiež ochutnali iskrivé Prosecco z Benátskej oblasti v Taliansku od nášho partnera Provino.

Pre slávnostnú príležitosť vernisáže sme zvolili ročníkové ružové Contarini Prosecco Rosé D.O.C. Milliesimato Extra Dry. Skvostné prosecco jasnej ružovej farby s osviežujúcim intenzívnym perlením hostí zaujalo ovocnou vôňou jabĺk, hrušky a lesných jahôd s doplnením o tóny lúčnych kvetov. Chuť príjemná, harmonická s jemnou vôňou a vďaka dobrej kyselinke dlhotrvajúca s ovocným záverom. Veru lahôdka 🙂

Vychutnali sme i ročníkové Contarini Prosecco Millesimato brut D.O.C. svetložltej slamovej farby so zelenými odleskami a jemným no perzistentným perlením. Nadchlo najmä pánov. Vôňu charakterizuje ovocná i kvetinová aróma pripomínajúca tóny vistérie a agátu. Chuť je jemná a veľmi ovocná so šťavnatými kyselinami na záver. I táto perlivá lahôdka podporila slávnostný charakter vernisáže, ktorá sa spája s radosťou a bola unikátnym osviežením v príjemnom teplom podvečere vernisáže.

Sme nadšení, že sviatočná vernisáž a výstava sa hosťom veľmi páčila. Ďakujeme za pochvalu na výber diel, možnosť stretnúť sa s autormi a zdieľať pozitívnu energiu.  Do všedných dní sme si všetci odniesli kúsok krásy a lásky v podobe umeleckého zážitku. Viaceré páry s úsmevom ocenili, že dostali príležitosť pobozkať sa originálne, priamo na vernisáži, pod halúzkou rozkvitnutej čerešne.

Ďakujeme všetkým, ktorí ste radosť a nadšenie s nami zdieľali.

Tím GOLD FRAME GALLERY

Výstavu 5 Elementov lásky si môžete pozrieť do 18. júna 2023 – v piatok, sobotu a nedeľu od 12.00 do 16.30 hod.  Viac informácií o výstave a autoroch tu: www.goldframegallery.sk


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Verified by MonsterInsights